SAAB J-35A Draken 1:60

Naddźwiękowy myśliwiec SAAB J-35 „Draken” (szw. Smok lub Latawiec) został oblatany 15 lutego 1958 roku. Jego charakterystyczną cechą jest kształt skrzydeł w postaci podwójnej delty. Skrzydło takie wykazuje dobre właściwości zarówno przy niskich jak i wysokich prędkościach.

draken_le_bourget3
Prototypy „Drakenów” były oblatywane od 15 października 1955 roku. Drugi prototyp „Drakena” stał się znany jako pierwszy samolot, który przekroczył barierę dźwięku w locie wznoszącym. Było to dość niespodziewane nawet dla jego konstruktorów, ale jednocześnie pokazało możliwości drzemiące w proponowanym układzie płatowca.

draken_le_bourget4
Model przedstawia pierwszą wersję „Drakena” J-35A, produkowaną od 1958 roku. Osiągał prędkość 1,8 M. Napęd stanowił silnik Rolls-Royce „Avon” produkowany w Szwecji na licencji jako RM 6C. Uzbrojenie stanowiły dwa działka 30 mm Aden oraz 4 rakiety Sidewinder. Po wyprodukowaniu 86 egzemplarzy wersji J-35A zastąpiono ją wersją J-35B, identyczną zewnętrznie.
Prezentowany egzemplarz obecnie znajduje się w Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki na Le Bourget.

Pewien mój sentyment do „Drakena” wynika też z tego, że plastikowy zestaw tego myśliwca w skali 1:100 był produkowany od lat 70′ XX wieku przez enerdowską wytwórnię VEB Plasticart i był jednym z pierwszych moich samodzielnie zbudowanych modeli.

Kartonowy model w skali 1:60 zbudowany na podstawie opracowania Christopha Stahla zamieszczonego na jego stronie http://www.hoxity.de/papercraft/index.html

draken_le_bourget2

draken_le_bourget6

draken_le_bourget5

draken_le_bourget7

draken_le_bourget1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>